شناسایی بیماری‌های دهان و درمان آن

امروزه به دلیل پیشرفت‌های علمی و تأکید بر پیشگیری در دندان‌پزشکی، معاینه منظم و پریودیک دهان و دندان برای تشخیص زودرس ضایعات سرطانی و بیماری‌های لثه‌ای توصیه شده است. دکتر علی مودبی متخصص بیماری‌های فک و دهان به تمامی شما عزیزان پیشنهاد می‌کند تا در صورت مشاهده هریک از علائم بیماری دهانی، سریعاً به دندانپزشک متخصص مراجعه فرمایید تا از شیوع بیماری جلوگیری به‌عمل آورید و در حفظ سلامت دهان و دندان خود کوشا باشید.

شناسایی بیماری‌های دهان و درمان آن، تخصصی در دندان‌پزشکی است که به امر تشخیص ناهنجاری‌ها و بیماری‌های بافت‌های نرم و سخت دهان می‌پردازد. این بیماری‌ها ممکن است ویژه حفره دهان و یا بخشی از یک بیماری عمومی که علایم آن در ناحیه دهان بروز کرده است، باشد.

آفت و دلایل بروز آن

آفت جزء بیماری‌های سیستم ایمنی است. در بیماری‌های سیستم ایمنی شناخت بافت‌های آشنا از بیگانه مختل می‌گردد. درآفت سلول‌های دفاعی بدن به قسمتی از مخاط دهان حمله ور شده و باعث زخمی شدن آن ناحیه می‌شوندکه گذرا بوده و خود به‌خود بهبود می‌یابد.
از عمده‌ترین دلایل آفت، استرس و هیجانات روحی می‌باشد. دیده شده که در دانش آموزان و دانشجویان به هنگام امتحانات ابتلای آفت بیشتر است و هم‌چنین بسیاری از بیماران نیز از درمان‌های دندان‌پزشکی، ترس و استرس دارند. بعلاوه، اختلالات هورمونی نیز در بروز آفت نقش دارند. در خانم ها ۵-۳ روز مانده به قاعدگی، آفت بیشتر دیده می‌شود و در زمان حاملگی معمولاً زخم‌های آفتی مشاهده نمی‌شوند. آفت در افراد حساس و آلرژیک نیز بیشتر دیده می‌شود. در افرادی که حساسیت به بعضی از مواد دارند ابتلای آفت بیشتر است. بعضی از مواد غذایی مثل گردو، فندق، پسته، پنیر و بادمجان میزان شیوع آفت را بالا می‌برند. کمبود آهن و اسید فولیک و ویتامین B2 نیز از عوامل مستعد کننده می‌باشد.

شناسایی بیماری‌های دهان و درمان آن | بیماری‌های لثه | ضایعات سرطانی | دکتر مودبی

درمان آفت چیست؟

آفت خودبخود التیام می یابد و معمولاً نیازی به درمان ندارد. درآفت اگر درمانی لازم شود معمولاً علامتی بوده و به دو منظور زیر خواهد بود:
– افرادی که مرتباً و به تعداد زیاد آفت می‌زنند و یا آفت آنها بزرگ بوده و التیام در مدتی بسیار طولانی صورت می‌پذیرد، جهت شناسایی عامل و بیماری‌های زمینه‌ای مستعد کننده تحت معاینات و آزمایشات کامل‌تری قرار گیرند.
– گازگرفتگی زبان و گونه، یک عادت شایع در بین افراد است که در هرسنی دیده می‌شود و معمولاً حاکی از یک عادت عصبی است.این حالت درمان خاصی احتیاج ندارد، ولی بهر حال بهتر است بیمار تشویق شود تااین عادت را ترک کند.

شناسایی بیماری‌های دهان و درمان آن | دهان | فک |دکتر مودبی

بوی بد دهان

بسیاری از افراد از بوی بد دهان رنج برده و از نظر روحی و اجتماعی دارای مشکلاتی می‌باشند. عوامل متعددی در ایجاد بوی بد دهان نقش دارند اما، یافتن علت واقعی آن بسی مشکل بوده است. اصولأ علت بوی بد دهان یا خارج دهانی و یا داخل دهانی است.
عمده‌ترین علل غیردهانی عبارتند از:
– بیماری‌های دستگاه تنفسی شامل: بیماری‌های سینوس ـ مخاط بینی، نای و ریه‌ها.
– بیماری‌های دستگاه گوارش، گرسنگی و معده خالی و بوی ناشی از خوراکی‌ها، داروها و مشروبات.
– اختلالات غدد مترشح داخلی در مواقع حاملگی، قاعدگی، یائسگی، بلوغ و دیابت.
– مسمومیت ها و کمبود بعضی از ویتامین‌ها.
– سن و جنس.

شناسایی بیماری‌های دهان و درمان آن | دکتر مودبی

بوی دهان در نوزادان معمولاً مطبوع بوده و با درآمدن دندان‌ها و استفاده از مواد غذایی متنوع گاهاً نامطبوع می‌گردد. با پیشرفت سن و بخصوص در هنگام پیری بوی دهان نامطبوع‌تر می‌گردد که شدت آن در زنان بیشتر است. در هنگام گرسنگی و خالی ماندن معده، گازهای بد بوی روده از دهان متصاعد شده و باعث بوی بدی می‌گردد که با شستن دهان از بین نمی‌رود.
درمان بوی بد دهان از طریق شناسائی عامل بوجود آورنده و حذف آن می‌باشد. در دندان‌پزشکی رعایت موارد بهداشت دهان و دندان و حذف عامل ایجاد کننده بسیار مورد توجه می‌باشد. بوی بد دهان بواسطه خشکی دهان(گزروستومی) نیز ایجاد می‌شود که حالتی است که جریان بزاق در دهان کاهش یافته است. بزاق برای تمیز کردن دهان و برداشت ذرات مولد بوی بد ضروری است.خشکی دهان به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.
به منظور معاینه و تمیز کردن دندان‌ها بطور حرفه‌ای، ملاقات‌های مرتب با دندان‌پزشک داشته باشید. اگر تصور می‌کنید که دائماً دچار بوی بد دهان هستید، لیستی از غذاها و داروهایی که مصرف می‌کنید، تهیه نمائید. بعضی داروها ممکن است در ایجاد بوی دهان نقش داشته باشند.
اگر بعد از آخرین ویزیت دندان‌پزشکی قبلی خود تا به حال، بیماری یا جراحی داشته‌اید، به دندان‌پزشک اطلاع دهید. روزی دو بار با یک خمیر دندان فلورایددار، دندان‌هایتان را مسواک کنید تا ذرات غذا و پلاک حذف شود. زبانتان را نیز مسواک کنید.
روزی یکبار با استفاده از نخ دندان یا یک تمیز کننده بین دندانی، بین دندان‌ها را تمیز کنید. اگر پروتز متحرک دارید، شبها آنها را از دهان خارج سازید و قبل از استفاده مجدد در صبح روز بعد، آنها را کاملاً تمیز نمائید. دهان‌شویه ها معمولاً اثر طولانی مدتی بر بوی بد دهان ندارند.

شناسایی بیماری‌های دهان و درمان آن | دکتر مودبی

خشکی دهان ناشی از چیست؟

کاهش جریان بزاق سبب خشکی دهان می‌شود و این یک مشکل شایع بین افراد مسن است. این مسأله به دلیل اختلالات پزشکی خاص و گاهی به دلیل اثر جانبی داروهایی مثل آنتی هیستامین ها، ضداحتقان ها و ضد دردها ایجاد می‌شود. مشکلات معمولی همراه با خشکی دهان عبارتند از: گلودرد دائمی، احساس سوزش، مشکلات صحبت کردن، سختی بلع، خشکی راه‌های هوایی بینی. دندان‌پزشک روش‌های مختلفی برای غلبه بر این وضعیت به شما پیشنهاد خواهد کرد: آب نبات یا آدامس‌های بدون قند که جریان بزاق را تحریک می‌کنند و استفاده از بزاق مصنوعی و دهان‌شویه‌ها که برای تأمین رطوبت دهان است.

تغییرات دهانی همراه با افزایش سن

امروزه به دلیل پیشرفت‌های علمی و تأکید بر پیشگیری در دندان‌پزشکی، سالمندان دندان‌های طبیعی خود را به مدت بیشتری حفظ می‌کنند. بهداشت دهان خوب و مراقبت‌های دندان‌پزشکی مرتب در طول زندگی، در هر سنی اهمیت دارد. افراد می‌توانند با انجام صحیح روش‌های بهداشت دهان در خانه و ملاقات مرتب با دندان‌پزشک، از مشکلات دندانی جلوگیری نموده و پول و وقت خود را نیز حفظ نمایند. بعلاوه، دندان‌ها و لثه نیز تا سنین بالا سلامت می‌مانند.