ترمیم دندان

شما مراجعه کنندگان عزیز می‌توانید درصورت مواجهه با پوسیدگی دندان و یا خرابی، به کلینیک تخصصی دکتر علی مودبی مراجعه فرمایید تا در اسرع وقت، دندان‌های شما ترمیم گردد و از بروز آسیب‌های جدی‌ به دندان‌های شما جلوگیری به‌عمل آید. به ما اعتماد کنید تا بتوانیم در حفظ سلامت دهان و دندان شما عزیزان، نقشی داشته باشیم.

خدمات ترمیم دندان | پوسیدگی |دکتر مودبی

دندان ها ممکن است به دلایل گوناگونی از جمله عوامل ژنتیکی، عدم رعایت بهداشت، ردیف نبودن دندان ها و تغذیه نامناسب دچار پوسیدگی شوند. با پوسیدگی دندان، ترکیب شیمیایی آن دچار تغییر می‌گردد، نرم و سست می شود و به محلی جهت تجمع میکروب‌ها تبدیل می‌گردد. این دندان در صورت عدم درمان، دچار تخریب شده و از دست می رود.
به‌منظور درمان، دندان‌پزشک با دریل مخصوص دندان‌پزشکی، نسج سالم دندان را از پوسیدگی و میکروب پاک کرده و قسمت از بین رفته را با توجه به موقعیت دندان و با استفاده از مواد مخصوص، ترمیم می نماید. هرچه میزان از بین رفتن بافت دندان کمتر باشد، درصد موفقیت ترمیم دندان بیشتر و از شدت پوسیدگی آن کاسته می‌شود. پس با ما همراه باشید تا بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را دریافت کنید.
رزین کامپوزیت نوعی مواد همرنگ دندان است که به جای بخش‌های از دست رفته دندان قرار می‌گیرد و دندان را پر می‌کند. این مواد از نظر مشخصات فیزیکی با ساختار دندان مطابقت دارند تا دندان ترمیم شده استحکام کافی را داشته باشد.
در گذشته رزین کامپوزیت مشکلات و معایب زیادی داشته است، اما مواد کامپوزیت جدید از جنس متفاوتی ساخته می‌شوند و پیوند محکمی با بخش‌های مختلف دندان (مینا و عاج) برقرار می‌کنند. از کامپوزیت می‌توان برای ترمیم مستقیم دندان نیز استفاده کرد. در این روش در همان جلسه اول مراجعه شما به دندان‌پزشک، مواد ترمیمی کامپوزیت روی دندان قرار می‌گیرند، بنابراین هم زمان کمتری برای ترمیم دندان صرف می‌شود هم هزینه آن کاهش می‌یابد.

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

دندان‌پزشک، دندان تحت درمان را ایزوله می‌کند تا بزاق به آن راه نداشته باشد و دندان خشک بماند. سپس، با کمک دریل دندان‌پزشکی یا ایر ابریژن (تراش با هوای فشرده) بخش های آلوده و عفونی دندان برداشته می‌شوند و رزین کامپوزیت به صورت لایه لایه در فضای خالی ایجاد شده قرار می‌گیرد تا دندان پر شود. در این حین، نور مخصوصی به هر لایه از مواد پر کننده تابانده می‌شود تا مواد سخت شوند. پس از این که دندان پر شد، رزین کامپوزیت شکل داده می‌شود تا سطوح و انحناهای آن کاملا مشابه دندان طبیعی شود.
از جمله دلایل پر کردن دندان با کامپوزیت این است که بخش کمتری از ساختار سالم دندان تراشیده می‌شود، بنابراین کم تهاجمی تر است .به‌طورکلی، کامپوزیت پیوند قوی با دندان برقرار می‌کند و می‌تواند فشاری که هنگام جویدن بر آن وارد می‌شود را به‌خوبی تحمل کند. کامپوزیت از ساختار دندان نیز پشتیبانی می‌کند چرا که دندان را در مقابل دمای خیلی سرد و خیلی گرم عایق می‌سازد.

مراقبت های بعد از درمان

– زمانی بین ۱ تا ۲ ساعت بعد از ترمیم چیزی نخورید و تا ۸ ساعت با سمت دیگر میل کنید؛
– در ترمیم های همرنگ بهتر است پس از مصرف غذاهای رنگی نظیر چای، قهوه، شکلات ها و کشیدن سیگار به‌علت جذب رنگ‌ها، دهان را با آب شستشو داده و مسواک بزنید؛
– ترمیم دندان مانند هر جسم دیگر عمر مفیدی دارد، لذا برای ویزیت‌های دوره ای و احیانأ نیاز به تعویض، در زمان مناسب اقدام کنید؛
– از خوردن مواد غذایی سفت و شکننده نظیر پسته، فندق، یخ، ته دیگ، شکلات های سفت و آب نبات با دندان ترمیم شده علی الخصوص در ترمیم‌های بزرگ اجتناب کنید، زیرا باعث شکستن ترمیم یا دیواره های باقیمانده دندان می‌گردد؛
– ممکن است دندان‌های ترمیم شده مجددأ پوسیده شوند، بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان نظیر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و هم‌چنین مصرف کمتر مواد قندی و شیرینی الزامی می باشد؛

خدمات ترمیم دندان | خرابی | مراقبت | دکتر مودبی