لمینیت دندان

لمینیت، درمانی است که برای برطرف‌کردن بدرنگی دندان‌ها، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندان‌ها به کار می‌رود. کلینیک تخصصی دکتر علی مودبی، به شما توصیه می‌کند تا با مراجعه به مطب و انجام معاینات و مشاوره‌های منظم و دوره‌ای، از دانشی تخصصی بهره گیرید و به رفع مشکلات زیبایی دندان خود اقدام نمایید. چرا که بدفرمی و بدرنگی دندان‌ها می‌تواند زیبایی و شکل دندان‌ها را تغییر داده و در لبخندزدن، صحبت کردن و حتی اعتماد به‌نفس شما تأثیر منفی داشته باشد. به ما اعتماد کنید تا برای شما مراجعه‌کنندگان گرامی لبخندی زیبا بسازیم.

لمینیت دندان | انواع لمینت| قیمت لمینت | دکتر مودبی

شکل و زیبایی دندان‌ها به عوامل ژنتیکی و هم‌چنین نحوه رعایت بهداشت و نگهداری ما بستگی دارد .اشکال‌ اولیه دندان، رعایت‌نکردن بهداشت دهان و دندان و یا حوادث و ضربه‌های کوچک مانند ترک یا شکستگی می‌تواند زیبایی و شکل دندان‌ها را تغییر دهد و در لبخندزدن، صحبت و حتی اعتماد به‌نفس افراد اثر منفی بگذارد .در چنین‌ شرایطی، دندان‌پزشکان راهکاری را به افراد پیشنهاد می‌دهند. لمینیت، درمانی است که برای برطرف‌کردن بدرنگی دندان‌ها ، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندان‌ها به کار می‌رود .
در لمینیت، قالبی سرامیکی که ضخامتی در حدود ۵ تا ۶ میلی‌متر و یا دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ داشته با قالب گرفتن از دندان ساخته شده و روی دندان قرار می‌گیرد. برخی از انواع لمینیت‌ها می‌توانند از این هم نازک‌تر باشند. هدف اصلی لمینیت، بهبود ظاهر دندان‌ها و ایجاد یک پوشش برای دندان‌ها می‌باشد .بنابراین در صورتی که تغییر رنگ دندان زیاد بوده و یا کلاً رنگش را از دست داده باشد، و یا گوشه ای از دندان شکسته و یا شکل آن تغییر کرده باشد از لمینیت استفاده می‌شود. گاهی برای پرکردن فاصله بین دندانی نیز از لمینیت استفاده می‌شود.
باور عمومی بر این است که فقط با لمینیت می توان دندان ها را سفید کرد. به همین دلیل این روش بیشتر رواج پیدا کرده است. جنس لمینیت‌ها از کامپوزیت یا سرامیک می‌باشد که با یکدیگر متفاوت می‌باشند. در نوع سرامیکی، دندان‌ها را می‌تراشند و برای اینکه لمینیت تهیه شود، عمل قالب‌گیری از دندان‌ها صورت می‌گیرد و به لابراتوار ارسال می‌شود و قالب تهیه شده روی دندان قرار می‌گیرد. برای اینکه نامنظمی دندان‌ها رفع شده و رنگ دندان‌ها تغییر کند، از لمینت سرامیکی استفاده می‌شود که روش مناسبی برای این منظور می‌باشد.

چه تفاوتی بین انواع گوناگون لمینیت‌ها وجود دارد؟

لمینیت‌های سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شوند، از این رو برای ساختن آن‌ها پس از تراشیدن مینا، از دندان‌ها قالب تهیه می‌شود، اما در انواع کامپوزیتی، لمینیت‌ها مستقیم و به‌وسیله دندان‌پزشک روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند. لمینیت‌های سرامیکی استحکام بیشتری نسبت به انواع کامپوزیتی دارند و هم‌چنین ثبات رنگ هم در این نوع از لمینیت‌ها بسیار زیاد است .در مقابل، لمینیت‌های کامپوزیتی برخلاف نوع سرامیکی ثبات رنگ کمتری دارند، اما مزیتشان نسبت به لمینیت‌های سرامیکی این است که در صورت بروز مشکل به‌راحتی قابل اصلاح و ترمیم هستند. انتخاب نوع لمینیت معمولأ به‌وسیله دندان‌پزشک و برحسب نوع و مشکل دندان بیمار انجام می‌شود .
هم‌چنین لمینیت‌هایی از جنس آکریل هم ساخته می‌شوند. این نوع لمینیت‌ها کوتاه‌مدت و فوری هستند، طول عمر کمی هم دارند و کیفیت آنها خیلی زود تغییر می‌کند .

خدمات لمینیت دندان | بدرنگی | عوارض لمینت| دکتر مودبی