دندان‌پزشکی اطفال

‌امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، پوسیدگی‌ دندان‌های شیری کودکان درصورت مراجعه به‌موقع کاملاً قابل درمان است .در این کلینیک، کلیه خدمات دندانپزشکی کودکان به‌همراه مشاوره و ویزیت دوره‌ای، برای کودک دلبند شما صورت می‌گیرد.

مراجعه به دندان‌پزشکی می‌تواند سلامت دندان‌های کودک شما را تضمین کند. والدین باید از همان ابتدای رویش دندان‌ها، دندان‌های کودک خود را برای بررسی وضعیت سلامت و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها نزد دندان‌پزشک ببرند .کودکانی که از همان ابتدا برای بررسی سلامت دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کرده‌اند، در مقایسه با کودکانی که برای اولین بار به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنند بیشتر با دندان‌پزشک همکاری می‌کنند و با محیط دندان‌پزشکی آشنا هستند. همین امر سبب می‌شود تا در روند درمان اختلالی ایجاد نکنند .

خدمات دندان‌پزشکی اطفال | دکتر مؤدبی
مراجعه به دندان‌پزشک در زود هنگام از بروز برخی مشکلات جدی جلوگیری می‌کند. تشخیص زود هنگام برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است، عادت‌های غیرعادی را اصلاح می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان و با هزینه‌ای کمتر درمان انجام می‌شود .والدین می‌توانند در این مراجعات، از دندان‌پزشک در رابطه با برنامه‌ای از مراقبت‌های پیشگیرانه همانند: مسواک زدن ، ارزیابی ریسک پوسیدگی، اطلاعاتی در مورد مکیدن انگشت شست و عادات بد دهانی، توصیه‌ای در مورد جلوگیری از صدمه زدن به دهان و دندان‌های کودکان، مشاوره رژیم غذایی و اطلاعات کلی در رابطه با بهداشت دهان و دندان بدست آورند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

قبل از پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها بهتر است تا ابتدا دلایل بروز آن را بشناسیم. برخی افراد تصور می‌کنند پوسیدگی زودرس و خرابی دندان‌ها به ژنتیک و جنس دندان‌های آن ها بستگی دارد. جنس خوب دندان‌ها در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها موثر است اما نمی تواند تنها دلیل پوسیدگی دندان‌ها شناخته شود. به طور حتم بدون وجود میکروب در دندان‌ها پوسیدگی رخ نمی‌دهد. در افرادی که دندان آن‌ها در مقابل مواد قندی مقاوم نمی‌باشد، پوسیدگی زودرس اتفاق می‌افتد . شما می‌توانید با رعایت بهداشت دندان‌های کودک خود و مراجعات منظم به دندان‌پزشک، از بروز پوسیدگی تا حد قابل توجهی جلوگیری کنید .

خدمات دندان‌پزشکی اطفال | دکتر مؤدبی

ایمپلنت دندان در کودکان

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان بی دندانی، استفاده از ایمپلنت دندان در دندانپزشکی اطفال است. برخی از کودکان به دلیل ابتلا به بیماری‌های مادرزادی، دندان‌های خود را ازدست می‌دهند. به همین علت کودک با مشکلات فراوانی از جمله از دست دادن لبخندی زیبا و کاهش اعتماد به نفس در بین هم سالان خود روبرو می‌شود. با ایمپلنت کردن دندان در کودکان می‌توان عارضه‌هایی همانند: بد فرمی فک، عدم تکلم صحیح، سوء تغذیه به دلیل افتادن دندان‌ها را در کودک برطرف کرد.
کودکانی که دندان‌های شیری خود را به دلیل بروز بیماری‌های مادرزادی از دست داده‌اند، در هنگام رشد دندان‌های دائمی، با مشکل روبرو می شوند. این عارضه در بین کودکان ۶ تا ۱۲ سال به وفور دیده می‌شود. برای پیشگیری و درمان هر چه بهتر این عارضه بایدکودک از قبل شش سالگی تحت نظر دندانپزشک اطفال قرار گیرند.

خدمات دندان‌پزشکی اطفال | دکتر مؤدبی

ترمیم دندان شیری و روکش دندان

دندان‌های شیری و دائمی کودکان با از دست رفتن سلامت دندان‌ها به دلیل پوسیدگی و یا آسیب فیزیکی و ایجاد شکستگی یا سایش دندان‌ها بر اثر خوراکی و نوشیدنی‌های اسیدی نیاز به ترمیم پیدا می‌کنند. ترمیم‌ها بر حسب نوع آسیب وارد شده به دندان انجام می‌پذیرند و دندان‌پزشک کودک با بررسی دندان، نوع ترمیم مربوطه را انتخاب می‌کند. در موارد پوسیدگی زیاد و یا تخریب شدید دندان که قابل جبران با مواد ترمیمی نمی‌باشد، از روکش استفاده می‌شود. یکی از بهترین شیوه‌های درمانی و ترمیم پوسیدگی دندان در کودکان استفاده از روکش دندان است. روکش دندان شیری (S.S.CROWN) یک روکش از پیش ساخته شده است که از شکستگی‌های دندان شیری پر شده جلوگیری می‌کند . در غیر اینصورت دندان‌پزشک مجبور به کشیدن دندان شیری می‌شود
مزایای روکش دندان شیری
– حفظ و نگهداری دندان‌های شیری تا به هنگام رویش دندان‌های دائمی
– روکش دندان‌های شیری سبب تقویت دندان‌های شیری
– هم پوشانی با دیگر دندان‌ها
– ترمیم دندان‌ها
– تخریب وسیع دندان و از بین بردن پوسیدگی دندان‌های شیری

کشیدن دندان

خدمات دندان‌پزشکی اطفال | دندانپزشکی کودکان | کودکان | کودک | دکتر مودبی

ممکن است کودک به دلایل زیادی از جمله عفونت شدید نیاز به کشیدن دندان داشته باشد. هم‌چنین در صورت وجود مشکلات مختلفی از جمله نامرتبی دندان و یا فضای کم برای ارتودنسی، کشیدن دندان ضرورت پیدا می‌کند.

فلوراید تراپی

فلوراید از طریق مقاوم کردن دندان‌ها در برابر حملات اسیدی ناشی از پلاک‌های باکتریایی و یا مواد غذایی، از ابتلا به پوسیدگی دندان‌ها تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. هم‌چنین فلوراید می‌تواند به روی دندان‌هایی که دچار پوسیدگی شده‌اند هم تاثیر بگذارد. از این طریق که یا روند پوسیدگی را آهسته‌تر کند و یا گاهی پیشرفت پوسیدگی را متوقف کند.
در کودکان زیر ۶ سال فلوراید علاوه بر مقاوم کردن دندان‌های شیری، بر دندان‌های دائمی هم تاثیر مهمی دارد.
فلوراید تراپی علاوه بر کودکان برای افراد دیگر نیز مناسب است:
– افرادی که مشکل خشک شدن دهان به علل طبیعی و یا مصرف دارو دارند.
– افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند.
– بیماران سرطانی که رادیوتراپی می‌شوند.
– افرادی که تحلیل لثه و دندان‌های حساس دارند.

خدمات دندانپزشکی اطفال | فلوراید | پوسیدگی | دندان شیری |دکتر مودبی

فیشور سیلانت

فیشور سیلانت یک نوع درمان پیشگیرانه محسوب می‌شود، این عمل سبب می‌شود تا از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری شود. فیشور سیلانت به معنای شیار پوشی هست. در حقیقت در روش فیشور سیلانت سعی می‌شود شیارهای سطوح جونده دندانی را با ماده‌ای همرنگ دندان پر کنند تا ترکیبات غذایی پوسیدگی‌زا که در این شیار ها باقی می ماند و حتی با مسواک زدن تمیز نمی‌شود در آنجا قرار نگیرد.
در ابتدا سطح دندان‌هایی که کامل روییده شده است شستشو داده می‌شود. سپس با قرار دادن ماده‌ای بر روی دندان‌های کودک سطح دندان‌ها با آن ترکیب آغشته می‌شود. بعد از این مرحله روی دندان‌ها را خشک می‌کنند و سپس از مایعی دیگری جهت مایع زمینه استفاده می‌شود. در این مرحله با استفاده از اشعه مخصوص، این مایع بر روی دندان سفت می‌شود و بعد از آن است که ماده فیشور سیلانت را با استفاده سرنگ بر روی سطوح دندانی قرار می‌دهند و در نهایت مجددأ از اشعه استفاده می‌شود. فرآیند فیشور سیلانت به صورت دوره‌های شش ماه یا یک ساله چک می‌شود و چنانچه نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد این ترمیم صورت می‌گیرد. بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت در کودکان همان شش سالگی است زیرا زمان رویش دندان‌های دائمی در این سن می‌باشد.